Založ si blog

Už nikdy viac 3/3

Spravila som hrubú čiaru za všetkým zlým.

Prázdniny skončili. Cítila som sa relatívne pripravená na strednú školu. Nikto ma tam už neutláčal, nešikanoval ani psychicky netýral. Maximálnu pozornosť som venovala štúdiu, ktoré zahŕňalo každodennú poctivú prípravu na vyučovanie, a preto neostávalo veľa času na negatívne myšlienky a spomienky.

Pri odpovediach pred tabuľou a prezentovaní projektov som spočiatku mala obrovský strach a stres, no naučila som sa ovládať ho. Nestačilo mi dosiahnuť 100%, bolo treba 120%, no stále som mala pocit, že to nie je dosť.

Dlho trvalo, kým som našla pravú príčinu, prečo na ZŠ prišlo zo dňa na deň k zmene – z kamaráta nepriateľ, a začala šikana. Obviňovala som samú seba, hľadala som chybu v sebe. “Čo zlé som urobila? Povedala som niečo nevhodné? Urazila som ho nejakým spôsobom? Alebo…?” Jedného dňa mi to došlo – podali sme si jednu prihlášku na rovnakú strednú školu, no iné zameranie. Obaja sme túžili dostať sa práve na túto školu. Výsledok bol taký, že mňa prijali a on skončil posledný. “Pán dokonalý” sa nedokázal vysporiadať s prehrou a s faktom, že evidentne nie je taký dokonalý, ako si namýšľal. Takže preto sa snažil zruinovať ma – dosiahla som to, čo sa jemu nepodarilo. To bol skutočný dôvod. Obyčajná závisť. Neuveriteľné, všetko do seba zrazu zapadalo ako puzzle.

No ešte ani z ďaleka som nemala vyhraté, ako by sa mohlo zdať. Na duši ostali obrovské jazvy a vždy po určitom období nasledovala slabá chvíľka, kedy som sa opäť utápala v spomienkach. Stačil menší podnet a zase som mala zo seba odporný pocit, že som zlyhala na plnej čiare. Prirovnala by som to ku domčeku z kariet, ktorý som dlho budovala, no pôsobením slabého vánku sa celý zosypal. Preplakala som celú noc. Slzy predstavovali akési lepidlo na môj spadnutý domček, aby som ho mohla znovu postaviť, tentokrát o čosi lepšie. Boli zdrojom energie a dodávali mi silu ísť, pokračovať ďalej, ale zase iba na určitú dobu. Stala som sa súčasťou bludného kruhu, v ktorom som sa motala presne 4 roky.

Nebola som schopná rozprávať o probléme, a teda moje trápenie pokračovalo. Až donedávna, kedy som sa zdôverila svojmu najlepšiemu kamarátovi, ktorého život tiež nebol zrovna jednoduchý. Ako obvykle, aj teraz mi pomohol. Ukázal mi cestu von z bludného kruhu. Hneď v tej minúte, keď som mu povedala o probléme, cítila som sa oveľa lepšie.

Teraz vidím absurdnosť toho, o čo som sa tak dlho pokúšala. Ignoráciou v priebehu šikanovania som agresora akurát podporovala, aby pokračoval vo svojej hre, v podstate som mu tým neukazovala silnú stránku – ticho čeliť šikane, ale slabú – strach a neschopnosť obrany. Najväčšou hlúposťou, keď sa psychické týranie skončilo, bolo snažiť sa kontrolovať a ovládať svoje myšlienky, zakazovať si myslieť na negatívne udalosti v minulosti a pokus o zabudnutie, všetkými možnými spôsobmi. Ako som sa sama presvedčila pri písaní predchádzajúcich dvoch článkov – aj po 4 rokoch si väčšinu vecí pamätám, niektoré povrchne, iné do detailov.

Už nechcem zabudnúť. Cítim sa silnejšie, pretože som prekonala všetky nástrahy a nevzdala sa v boji. A práve to ma posúva dopredu. Poučila som sa zo svojich chýb a vysporiadala sa s minulosťou.

Neistota. Obavy. Úzkosť. V spojení so šikanou, v dnešných dňoch sú tie tri pojmy, pre mňa iba minulosťou. Komplex menejcennosti pretrváva. Spomienky stále bolia, ale neubližujú a ani ubližovať nebudú – UŽ NIKDY VIAC!

________________________________________________________________________________

Na záver,
ak aj vás niekto v škole šikanuje, viem, že je naozaj veľmi ťažké rázne zakročiť a povedať „Dosť!“, pokiaľ ste terčom výsmechu, ostatní vám nadávajú, ponižujú a urážajú vás alebo dokonca praktizujú fyzické násilie. Poznám ten pocit – keď vám hádžu polená pod nohy, jedno za druhým, ešte ste sa nestihli spamätať z prvého útoku a už prichádza druhý, tretí… Nepozerajte sa nečinne ako vás to ničí. Verte mi, rany na srdci ostanú navždy, aj po x rokoch. No čím skôr sa vzbúrite proti týraniu a začnete problém riešiť, tým menej tých rán bude. Iba vysporiadanie sa s problémom vedie k úspechu, a preto vyhľadajte dôveryhodnú osobu – rodič, psychológ, triedny učiteľ a zverte sa mu s vašim trápením.

Vyvarujte sa chýb, ktoré som spravila ja.

Príbeh začínajúcej pokladníčky

24.06.2014

Mojou pracovnou pozíciou je pokladníčka a pracujem v hypermarkete, ktorý je britského pôvodu a na Slovensku pôsobí od roku 1996. Dátum nástupu na brigádu bol stanovený na 16. júna. Do novej viac »

Potulky na trhu práce

23.06.2014

S končiacim sa akademickým rokom som sa viac a viac tešila na prázdniny. Nemala som v pláne celé 3 mesiace presedieť na zadku a nič nerobiť, práve naopak, ako mnoho ďalších vysokoškolákov, viac »

Spomienka

22.01.2014

19.1.2013. Sobota. Vychutnávala som si prírodu a samotu. Nepočula som nič, iba vŕzganie svojich topánok, ako sa zabárajú do čerstvo napadaného snehu a zvuk spúšte na mojom digitálnom fotoaparáte. viac »

sahara, migranti,

Tento rok bolo podľa OSN z domovov na západe Nigeru vyhnaných 52-tisíc ľudí

13.12.2018 18:21

Niger, ktorý má zhruba 22 miliónov obyvateľov, patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta.

12TURECKO-SITA-3X

Kurdi sú opäť obeťou manipulácie

13.12.2018 18:00

Turecko plánuje vojenskú operáciu proti Kurdom v Sýrii a USA ich zase cvičia. Jedna aj druhá strana opätovne manipuluje národom štvancov, ktorí zatiaľ neúspešne sníva o vlastnom štáte.

Andrea Kalavska

Vyšetrenia na pozvánku môžu zachrániť život

13.12.2018 17:34

Časť poistencov dostane v budúcom roku adresné pozvánky na vybratú diagnostiku. Uhradia ju zdravotné poisťovne.

Británia, Rusko, Ukrajina, vlajka, ambasáda, Kyjev

Rusi vyhostili ukrajinskú novinárku. Doma je podozrivá z vlastizrady

13.12.2018 16:44

Okrem vyhostenia musí Bojková zaplatiť aj pokutu vo výške 5000 rubľov (66 eur).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 13522x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie